YATED denizler için harekete geçti: Sıvı atık toplama teknesi suya indi

YATED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu; “Teknemiz, koylardaki yat ve teknelerden sıvı atıkları toplayacak. YATED olarak yaptığımız tekne ile ülkemizin en büyük sorunlarından birine dikkat çekmek istiyoruz. Daha temiz ve sağlıklı bir deniz ortamı sağlayarak, denizlerdeki maviliğin solmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Suya indirdiğimiz tekne 20 bin litre sıvı atık toplama kapasitesine sahip. Bu tekne ile kâr hedefimiz yok. Sponsorlarımızın desteği ile yapılan bu teknelerin sayısını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED)’nin geçen yıl duyurusunu yaptığı sıvı atık toplama teknesi, 27 Haziran’da Bodrum’da törenle suya indirildi. YATED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen törene, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel, Güney Ege Grup Komutanı Yarbay Akın Coşkunlar, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanı Raşit Gödelek, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Çelikkan, YATED Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Tek seferde 20 bin litre sıvı atık toplama kapasitesine sahip, yüzde 100 yerli ‘YATED 1’ isimli teknenin eni 4,20 metre, boyu ise 11,5 metre. Tekne, ilk olarak Hisarönü Körfezi, Göcek Körfezi, Gökova Körfezi, Bodrum, Marmaris ve Datça’da faaliyet gösterecek. YATED olarak ülkemizin ve sektörümüzün en önemli serveti olan denizleri korumak ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak adına ‘YATED 1’i devreye aldıklarını ifade eden YATED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu, “Teknemiz, koylardaki yat ve teknelerden sıvı atıkları toplayacak. YATED olarak yaptığımız tekne ile ülkemizin en büyük sorunlarından birine dikkat çekmek istiyoruz. Daha temiz ve sağlıklı bir deniz ortamı sağlayarak, denizlerdeki maviliğin solmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

300 BİN EURO’LUK YATIRIM

Geçen yıl YATED yönetimi olarak göreve geldikleri ilk gün bu projeyi açıkladıklarının altını çizen Murat Bekiroğlu, “YATED’in kuruluşunun 25’inci yılı yaklaşırken, sıvı atık toplama teknesini hayata geçirilen en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak görüyoruz. Teknemiz, tamamen YATED ve firmalarımızın desteği ile inşa edildi. Toplamda 300 bin Euro’luk bir yatırım gerçekleştirildi. Fiber tekneler arasında sıvı atık toplama kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyüklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların dışında, çevresel sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerjiye verdiğimiz önem kapsamında YATED – 1 teknemize 4 adet güneş paneli de yerleştirildi. Panellerin ürettiği enerji ile seyir cihazlarının yanı sıra televizyon, buzdolabı, bilgisayar, yazıcı, telsiz, mikrodalga fırın, ocak gibi elektronik eşyaların elektrik tüketimlerinin karşılanması sağlanacak. Ayrıca, teknede çalışanların rahat edebileceği bir ortam da yarattık. Bu tekne ile kâr hedefimiz yok. Ona göre de bir ücretlendirme politikası oluşturacağız. Teknelerin sıvı atıklarını denize bırakmasının önüne geçecek bir fiyatlama olsun istedik. Tekne ve yat sahiplerini teşvik edeceğiz. Randevu sistemi ile çalışacak bir tekne olacak. Rota oluşturup, maksimum atığın toplanmasını hedefliyoruz. Bundan sonra da yeni tekneleri devreye alarak denizlerimizin temiz kalması için daha fazla çaba göstereceğiz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir